Haber Detayı
10 Mart 2019 - Pazar 01:49 Bu haber 1502 kez okundu
 
Yurt dışından Gümrüksüz ürün alışverişi yapanlara vergi geldi
Pek çok kişi, alışveriş için yurtdışı menşeili internet sitelerini tercih ediyor. Bunda uygun fiyat arayışı kadar, ürün çeşitliliğinin fazlalılığı da etkili oluyor.
EKONOMİ Haberi
Yurt dışından Gümrüksüz ürün alışverişi yapanlara vergi geldi

Yurtdışından yapılan alışverişlerde belirli bir tutarın altındaki alışverişlere gümrük vergisi ödenmiyor. Bu tutar, 2016 yılına kadar 75 Euro'ydu. 2016'daki düzenlemeyle 30 Euro'ya düşürüldü. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında ise 30 eurodan 22 euroya düşürülmüştü. Ancak son düzenlemeyle yurt dışından alışverişlere dolaylı vergi geldi.

Webrazzi'nin haberine göre geçtiğimiz günlerde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında Çin üzerinden ülkemize 26 milyon mektup gönderildiğini ve mektupların içindeki ürünlerden herhangi vergi alınmadığını dile getirmişti.Yaptığı konuşma ile değeri 22 euronun altında olan ürünlerden vergi alınabileceğinin sinyallerini de veren Albayrak, kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorunda olduğumuzun da altını çizdi.

Albayrak’ın yaptığı açıklamalardan günler sonra yurt dışından alışveriş yapan kişilerin karşısına gümrük sunum ücreti ve damga vergisi gibi ibareler çıktı. 5,20 TL olan ücretlendirme gümrük sunum ücreti ve damga vergisi olarak adlandırılıyor.

Ağırlığı 2 kg’nin altında olan ve gümrüğe takılmayan her ürün için 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL gümrük vergisi olmak üzere toplamda 5,20 TL ücret ödenecek.

En fazla 22 euroya kadar yurt dışından satın alınacak her ürün için 5,20 TL ödenecek.

Yani değeri 5,20 TL’nin altında olan ürünler için bile 5,20 TL gümrük sunum ücreti ve damga vergisi ödeyebilirsiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yurt, dışından, Gümrüksüz, ürün, alışverişi, yapanlara, vergi, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı