Haber Detayı
24 Haziran 2018 - Pazar 01:25 Bu haber 2392 kez okundu
 
Yargıtay’dan emsal ByLock kararı: USER ID tespit edilemeyene ceza verilemez
Yargıtay, bu kararla binlerce insanın, 91 bin Bylock kişilik listesinden çıkarılmasını gerektiren bir karar aldı...
GÜNDEM Haberi
Yargıtay’dan emsal ByLock kararı: USER ID tespit edilemeyene ceza verilemez

ByLock muammasında Yargıtay, kritik ve emsal bir karar aldı.  USER ID’si yani kimliği tespit edilmemiş ve ispatlanmamış kişilerin sadece CGNAT kayıtlarıyla ceza verilemeyeceğine hükmeden Yargıtay,  bu kararla binlerce insanın,  91 bin Bylock kişilik listesinden çıkarılmasını gerektiren bir karar aldı. Kararın Ankara Cumhuriyet Savcılığı, MİT ve BTK üçgeninde hazırlanan listelerden yapılan tutulukları ortadan kaldırdığına dikkat çeken Avukat Murat Akkoç, “Yargıtay’ın son kararına göre, yargılaması devam eden ancak ByLock USER ID yani elektronik kimlik doğrulaması yapılamayan binlerce insanın beraat etmesini gerektiriyor. Yanlıştan adım adım dönülüyor” dedi.

Yargıtay, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi aracılığıyla temyiz edilen Cemal Sertkaya’nın müracatanı sanık lehine bozdu. CGNAT kayıtlarıyla ceza verilemeyeceğini kişinin elektronik kimliğinin mutlaka tespit edilmesi gerektiğine ilişkin emsal bir karar almış oldu. Avukat Akkoç, kararın sadece Morbeyin isimli uygulamadan dolayı ByLock listelerinde yer alanlara değil, CGNAT kaydı esas alınarak hukuki işlem tesis edilen herkesi kapsadığına dikkat çekti.

Avukat Akkoç’un paylaşımları ve Yargıtay kararı şöyle:

 

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
 

Yargıtay USER ID'si tespit edilemeyen kişilere sadece CGNAT kayıtlarıyla ceza verilemez dedi. Bu kararla binlerce insan 91 bin Bylock kişilik listesinden çıkacağı gibi yargılaması devam USER ID tespiti yapılamayan kişiler BERAAT edecektir. Yanlıştan adım adım dönülüyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yargıtay’dan, emsal, ByLock, kararı:, USER, ID, tespit, edilemeyene, ceza, verilemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı