Haber Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 03:10 Bu haber 1062 kez okundu
 
Seçim öncesi bir ‘oy yatırımı’ : Vergi, prim ve maaş desteği...
Hükümet seçim öncesi oy yatırımı olarak yorumlanan adımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Son adım ise seçim öncesi vergi, prim ve maaş desteği...
GÜNDEM Haberi
Seçim öncesi bir ‘oy yatırımı’ : Vergi, prim ve maaş desteği...

Sözcü’de yer alan habere göre 1 Şubat 2019-30 Nisan 2019 arası işe alınan personelin primi, vergisi ve maaşında devlet desteği olacak. Yani maaşın da bir kısmı milletin vergi gelirleriyle oluşan devlet bütçesinden ödenecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı'na cep telefonu artırma yetkisi de verildi.

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyonda, “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu” kapsamında düzenlemeler içeren üç maddenin teklif metninden çıkarılması dolayısıyla, teklifin adı, “Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olarak değiştirildi.

Komisyonda kabul edilen teklife göre, 2018 yılı içinde işyerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalılar için üç ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak.

Taşeron işçiye ödenen kıdem tazminatının 11 Eylül 2014’ten sonraki kısmı için kamu kurum ve kuruluşları tarafından taşeron şirkete gönderilen davalar hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedilecek.

Taşeron işçilere, 11 Eylül 2014’ten sonra imzalanan ihale sözleşmeleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kıdem tazminatı ödemeleri, sözleşmede aksi belirtilmemişse, taşeron işverene rücu edilmeyecek.

Öte yandan Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre ise poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacak. İstisna had sınırı ise bu istisnanın uygulanmasında geçerli olmayacak. Ancak kitap satanların hâlâ KDV tahsil edeceği yolunda haberler basına yansımıştı.

Yine aynı teklife göre, cep telefonları ile diğer alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarının, özel tüketim vergisi oranlarını indirmeye, yüzde 50’ye kadar artırmaya ve oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirmeye, dört katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Cep telefonları ile diğer alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarının vergi oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak yeniden düzenleniyor. ÖTV matrahı bin 200 TL’yi aşmayanlar, ÖTV matrahı bin 200 TL’yi aşıp, 2 bin 400 TL’yi aşmayanların vergi oranı yüzde 25 olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seçim, öncesi, bir, ‘oy, yatırımı’, :, Vergi,, prim, ve, maaş, desteği...,
Yorumlar
Haber Yazılımı