Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 12:08 Bu haber 1819 kez okundu
 
Milli Savunma Üniversitesi Direktörü Cemaat iddiasıyla tutuklandı
15 Temmuz Şaibeli Darbe Girişimi sonrasında Harp Akademileri Komutanlığı yerine kurulan Milli Savunma Üniversitesi'nin Teşkilat Şube Müdürü Kıdemli Albay Kadir Atakan cemaat iddiasıyla tutuklandı.
ASAYİŞ Haberi
Milli Savunma Üniversitesi Direktörü Cemaat iddiasıyla tutuklandı

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından eski Harp Akademileri Komutanlığı yerine kurulan Milli Savunma Üniversitesi Teşkilat Şube Müdürü Kıdemli Albay Kadir Atakan cemaat iddiasıyla tutuklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde cemaat iddiasıyla yapılan gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor.

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, cemaat üyeliği iddiasıyla hakkında tutuklama kararı çıkan ve cezaevine konulan bir albayın görevi dikkat çekti. MSÜ Teşkilat Şube Müdürlüğü görevini yürüten Topçu Kıdemli Albay Kadir Atakan’ın tutuklanması üniversitede de şaşkınlıkla karşılandı.
Bazı subaylar hakkında da tutuklama kararı var 

Milli Savunma Üniversitesi, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından eski Harp Akademileri Komutanlığı yerine kuruldu. İstanbul Maslak’taki yerleşkesinde faaliyete başlayan MSÜ, henüz yüzde yüz faaliyete geçmedi ve kuruluş çalışmalarını sürdürüyor. Üniversiteye rektör olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Prof. Dr. Erhan Afyoncu atandı.

Albay Atakan’ın ilk günden bu yana üniversitenin kuruluş çalışmalarından sorumlu Teşkilat Şube Müdürlüğü görevini yürütmesi ise güvenlikle ilgili birçok soru işaretini tekrar gündeme getirdi. Askeri kaynaklar, son operasyonlarda başka bazı kritik görevlerde bulunan subayların hakkında da tutuklama kararı verildiğine dikkat çekiyor.

‘Yeni dönem askeri' yetiştirecekti

Yeniden yapılanma kapsamında Kara, Hava ve Deniz harp okulları MSÜ’ye bağlı olarak faaliyet yürütüyor. Üniversitenin kuruluş amaçlarından bir TSK içindeki cemaat örgütlenmesinin önüne geçebilmekti. Ayrıca MSÜ, TSK’nin kurmay subay ihtiyacını gidermek için yeni yaklaşımlarla yeni dönem askerlerini yetiştirme iddiası taşıyor. Darbe girişiminin ardından TSK’de ortaya çıkan kurmay ve karargâh subay açığını kapatmak amacıyla MSÜ’de hızlandırılmış eğitimler gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okula “Geleceğin subayını yetiştirme” görevi verdiği biliniyor.

Kaynak: Editör: Muhammet CİNALİOĞLU
Etiketler: Milli, Savunma, Üniversitesi, Direktörü, Cemaat, iddiasıyla, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı