Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 15:13 Bu haber 958 kez okundu
 
İşte yeni bedelli askerlik sistemi: Yedek astsubaylık geliyor
Yeni askerlik sisteminde sona gelindi. Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor ve ücreti 2019 yılı için 15 bin TL'den 31 bin 343 TL'ye çıkarıldı. Bedelli tutarı her 6 ayda bir memur maaş zammı ile aynı oranda artırılacak. Yurtdışında bulunanlar için paralı askerlik ücreti ise 5 bin 113 euro olarak belirlendi. Lise mezunları 12 ay askerliğin 6 ayını maaş alarak yerine getirecek. MYO mezunları yedek astsubay olabilecek. Üniversite mezunları askerlik görevini yedek subay ya da 6 ay er olarak ifa edecek.
GÜNDEM Haberi
İşte yeni bedelli askerlik sistemi: Yedek astsubaylık geliyor

Türkiye’de her sene 700 bin genç askerlik çağına giriyor. Hükümetin askerlik sistemi hakkında yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Milli Savunma Bakanı yeni askerlik sisteminin nasıl işleyeceğini bugün açıkladı.  
 
Yeni askerlik sistemi şu şekilde tasnif edildi: Bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik (yurtışında ikamet edenler için).
 
BEDELLİ KALICI OLACAK: ÜCRETİ ŞİMDİLİK 31 BİN TL
 
Bedelli için her yıl 140 bin kontenjan ayrılacak. Yüzde 109 zam yapılan bedelli ücreti 15 bin TL'den 31 bin 343 TL'ye yükseltildi. Bedelli ücreti her 6 ayda bir memur maaş zammı ile aynı oranda artırılacak. 
 
Lise mezunları bir ay temel askerlik yapacak. İhtiyaçtan fazla bedelli talebi olması halinde kura çekilecek. Bir aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek. 
 
Lise mezunları 6’ıncı aya kadar askerlik yapacak. Bu süre zarfında harçlık alacaklar. Talep etmeleri halinde ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak. Bu dönem maaşlı olacak. 
 

Bir yılın sonunda başarılı olan lise mezunlarından isteyenler profesyonel askerliğe devam edebilecek. 

MYO MEZUNLARINA YEDEK ASTSUBAYLIK
 
Meslek yüksek okulu (MYO) mezunları iki ay temel askerlik eğitimi alacak ve bu sürede harçlık verilecek. MYO mezunları yedek astsubay olacak. 
 
Kıtaya geçtiklerinde 10 ay maaş alacak. Ardından isterse ve durum ve şartları sağlarsa görece devam edebilecekler. 
 
YEDEK SUBAYLIK DEVAM EDECEK
 
Lisans ve lisansüstü eğitim yapanlar mevcut sistemde olduğu gibi askerlik vazifesini yedek subay olarak ifa edecek. Üniversite mezunları 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacak, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacak ve daha sonra terhis olacak. 
 
İhtiyaç olması halinde yedek subaylıktan subaylığa geçiş hakkı da devam edecek. Lisans ve lisans üstü kadroların dolması halinde üniversite mezunları yedek astsubay olabilecek. 
 
Mevcut sistemde olduğu gibi yedek subaylığı istemeyenler 6 ay er olarak askerlik yapabilecek.
 
AYRINTILAR MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN SİTESİNDE
 
Yeni askerlik sisteminin ayrıntıları Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde ulaşılabilecek. Maaş ve harçlık için rakamlar subay maaşlarıyla orantılı olarak tespit edilecek. 
 
Bedelli askerlik tutarı ise her sene Cumhurbaşkanı kararnamesi ile artırılacak. Bedelliden halihazırda 15 bin TL ücret alınıyordu. Ücreti yatıranlar 21 gün temel askerlik eğitiminin akabinde terhis belgelerini alabiliyor.
 
Yurtdışında bulunanlar için paralı askerlik ücreti ise 5 bin 113 euro olarak belirlendi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, yeni, bedelli, askerlik, sistemi:, Yedek, astsubaylık, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı