Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 13:59 Bu haber 2025 kez okundu
 
İçişleri Bakanlığı: 57 bin kișinin pasaportundaki idari tahdit kaldırıldı
İçişleri Bakanlığı, 57 bin 191 kişinin pasaportundaki idari tahdit uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
İçişleri Bakanlığı: 57 bin kișinin pasaportundaki idari tahdit kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, daha önce pasaportuna idari tahdit uygulanan 155 bin 350 kişinin pasaportu geçerli hale getirilirken, buna ilaveten 57 bin 191 kişinin de pasaportundaki idari tahdit kaldırıldı.

Bakanlık tarafından bugüne kadar toplam 212 bin 541 kişinin pasaportundaki 'idari tahdit' kaldırılarak, pasaportları geçerli hale getirildi.

İçişleri Bakanlığı eçen aylarda OHAL kapsamında alınan tedbirler neticesinde pasaportuna şerh konulan binlerce kişiyle ilgili adım atmıştı. Bakanlık o dönemde yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarının icrası kapsamında olağanüstü hal uygulamasının bitimine müteakip, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve araştırma neticesinde, yasal yönden sakınca bulunmadığı tespit edilen 155 bin 350 kişinin pasaportuna, eşleri nedeniyle konulan iptal şerhleri kaldırılmıştır" ifadesine yer vermişti.

Pasaport tahdit nedir?

Kimlik numaranız üzerine düşülen bir şerh ile pasaport almanızın engellendiği bir idari işlemdir. Pasaport alamamanızın bir sebebidir. Olağanüstü hallerde bu işlemin neden, kim tarafından, hangi gerekçelerle, hangi sebeplerle uygulandığını öğrenemezsiniz. Dilekçelerinize cevap alamazsınız, alsanız dahi bilgi verilemeyeceği yönünde bir cevap alırsınız. Hakkınızda pasaport tahdidiniz varsa; yeni pasaport alamazsınız, pasaportunuzu yenileyemezsiniz, yurt dışına pasaportunuz olmadığı için çıkamazsınız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri, Bakanlığı:, 57, bin, kișinin, pasaportundaki, idari, tahdit, kaldırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı