Haber Detayı
19 Haziran 2018 - Salı 00:52 Bu haber 1747 kez okundu
 
Guardian: Erdoğan çoğunluğu almazsa meclisi feshedebilir
Guardian'da yer alan bir analize göre Erdoğan'ın meclisteki çoğunluğu elde etmemesi halinde meclisi feshedebileceği kaydedildi. 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen referandumda Erdoğan'a meclisi fesih etme yetkisi de verilmişti.
SİYASET Haberi
Guardian: Erdoğan çoğunluğu almazsa meclisi feshedebilir

Guardian'daki analizde Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını kazanıp, Meclis çoğunluğunu kaybetmesi durumunda referandumda cumhurbaşkanına verilen yetkiyi kullanabileceği belirtildi.

Türkiye’de seçime bir haftadan az süre kalmışken dünya basınında da 24 Haziran öncesi analiz ve haberler yoğunlaşmaya başladı. İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesi de Türkiye’deki seçimler hakkında bilinmesi gerekenlerin derlendiği bir analiz yayınlandı.

Yazıda seçimlerin erkene alınmasında Erdoğan’ın ‘belirsizliğin ortadan kaldırılması’ yönündeki açıklamalarının ötesinde, muhalefetten gelen ekonomideki bozulmanın daha da artmadan seçime gidildiği yönündeki değerlendirmelerine yer verildi. Ayrıca Erdoğan’ın Afrin harekatı sonrasında milliyetçi oyları almak istediği de belirtildi.

 

"TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ"

Yazıda "Modern Türkiye tarihinin en önemli seçimleri" olarak nitelendirilen 24 Haziran için “Eğer Erdoğan kazanırsa önümüzdeki yılarda da Türkiye’yi ve toplumu şekillendirmeye devam edecek” denildi.

"HDP BARAJI AŞARSA AKP ÇOĞUNLUĞU KAYBEDEBİLİR"

Yazıda seçim sonrası senaryolar da değerlendirildi. Seçime giren Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı hakkında bilgi verilen değerlendirmede, HDP’nin barajı geçmesinin kilit rol oynayacağı vurgulandı ve “Eğer muhalefet beklenen performansı sağlarsa ve HDP yüzde 10’luk barajı aşarsa AKP çoğunluğu kaybedebilir” denildi.

Ekonomik sorunların Erdoğan için ‘başağrısı olduğunun’ belirtildiği yazıda, Erdoğan’ın ilk turda en çok oyu almasının beklendiği ancak ikinci turda muhalefetin şansının olabileceği değerlendirildi. The Guardina’a göre Erdoğan’ın karşısına ikinci turda çıkacak adayın başarısı muhafazakar kesimlerle, Erdoğan’a kızgın Kürt seçmenlerin oyunu almasına bağlı.

"ERDOĞAN MECLİSİ FESHEDEBİLİR"

Gazete, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını kazansa bile Meclis çoğunluğunu kaybettiği senaryoyu da değerlendirdi. Referandumda cumhurbaşkanına Meclis'i feshetme yetkisi verildiğine dikkat çekilen yazıda, Erdoğan’ın bu yetkisini kullanabileceğine dikkat çekildi. Yazıda adı verilmeyen AKP’li üst düzey yöneticilerin “tam da bunun olacağını” söyledikleri belirtildikten sonra, böyle bir durumun AKP’ye seçimleri baştan alma şansı vereceği ancak Türkiye’yi belirsizliğe sürükleyeceği değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Guardian:, Erdoğan, çoğunluğu, almazsa, meclisi, feshedebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı