Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 13:34 Bu haber 1104 kez okundu
 
Ege Üniversitesi, KHK’lıları lisansüstü programa almayacağını açıkladı
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın her Türk vatandaşına sağladığı temel hak ve hürriyetlerden biri olan eğitim hakkının, Türkiye’nin köklü geçmişine sahip olan Ege Üniversitesi tarafından gasp edildiği öğrenildi.
GÜNDEM Haberi
Ege Üniversitesi, KHK’lıları lisansüstü programa almayacağını açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ege Üniversitesi’nin lisansüstü eğitim programına başvurularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen vatandaşların kabul edilmeyeceğini duyurduğunu söyledi.

 

Ege Üniversitesi’nin bu kararına tepki gösteren KHK’lı Akademisyen Cenk Yiğiter, “Anayasa diyor ki temel hak ve hürriyetler ancak kanunla sınırlanır. Eğitim hakkı temel haktır. Bu konuda Anayasa’ya aykırı olmamak üzere ancak TBMM sınırlama getirebilir. Ege Üniversitesi yönetimi diyor ki ancak TBMM’nin yapabileceği bir işlemi ben yaparım. İşte bu darbeciliktir.” açıklamasında bulundu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun paylaşımının altına yorum yapan başka bir sosyal medya kullanıcısı ise,Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan kızının başına gelenleri anlattı. Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) giren kızının, Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü’nü kazandığını vurguladı.

Fakat kızının bölümü kazanmasına rağmen üniversite tarafından eğitimine başlatılmadığını belirtti. Üniversite’nin keyfi uygulamasını idare mahkemesine taşıdıklarını anlatan baba, mahkemenin kızını haksız bulduğunu ifade etti. “Kızım da ne bir soruşturma ne de KHK vardı.” diyen baba,  “Sadece benim kızım olmasıydı galiba suçu. Ve gitti, gelmemek üzere!” şeklinde paylaşımda bulundu.


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ege, Üniversitesi,, KHK’lıları, lisansüstü, programa, almayacağını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı