Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 22:54 Bu haber 3493 kez okundu
 
ByLock mağdurlarına Yargıtay’dan emsal karar
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen cemaatine yönelik soruşturmalarda tutuklama gerekçesi olan Bylock adı verilen şifreli haberleşme programına ilişkin Yargıtay’dan yeni bir karar geldi.
GÜNDEM Haberi
ByLock mağdurlarına Yargıtay’dan emsal karar

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan verilen bir mahkumiyet kararını, sanığın daha ‘Mor Beyin’ listesinde yer aldığının ortaya çıkması üzerine bozdu.

Yargıtay'ın Bylock'a ilişkin, ‘'kullanılması ve/veya kullanılmak üzere elektronik/mobil cihazlara yüklenmesi, suçun işlenmesine somut olayın koşullarına göre kuvvetli belirti'’ olduğuna 'emsal teşkil eden' bir kararı bulunuyor.
Bu nedenle telefonda Bylock uygulaması bulunması, tutuklanmak için yeterli delil olarak kabul ediliyor. Mahkemelerde ise pek çok kişi Bylock kullanmadığını, bu programın adından dahi haberdar olmadıklarını anlatmaya çalışıyordu. Avukatların uzun süren çalışması sonucu bazı kişilerin farklı programlar aracılığı ile ByLock sunucularına yönlendirildiği tespit edilmiş ve kamuoyuna “Mor Beyin tuzağı” olarak yansımıştı.

Avukat Koray Peksayar’ın Twitter hesabından paylaştığı karara ilişkin belgeye göre Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olduğu’ hükmü verilen Cemal Sertkaya hakkındaki hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verdi. 2018/1462 sayılı kararın gerekçesi, “Kişilerin iradeleri dışında Bylock kullanmaya yönlendirilebileceğine ve ancak operatör kayıtları ile User-ID eşleştirmesi doğru yapılabilen kişilerin gerçek ByLock kullanıcısı olduklarının kabulünün gerekmesine” dayandırıldı.

https://twitter.com/KorayPeksayar/status/1013099706279514113/photo/1

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen 21 Haziran 2017 tarihli belgeye dayanılarak sanık Sertkaya'nın ByLock kullanıcısı olduğunu kabul edilip, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan verilen mahkumiyet kararını uygun bulmuştu. Bu karar temyiz edildi. Temyiz üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne geldi. Daire, istinafın kararını bozdu. Bozma kararında, sanığın kimlik bilgilerinin istinaf aşamasından sonra Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü’nün 28 Aralık 2017 tarihli “Mor Beyin” listesinde yer aldığının bildirilmiş olması karşısında hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesi için mahkumiyet kararının bozulmasına hükmedildiği kaydedildi

 

Bylock mağdurları için Yargıtay’ın bu kararı örnek oluşturacak. Yargıya Morbeyin’i kabul ettiren bilirkişiler büyük bir kamusal görevi yerine getirdiler

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ByLock, mağdurlarına, Yargıtay’dan, emsal, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı