Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 23:22 Bu haber 1716 kez okundu
 
ABD Temsilciler Meclisi: Türkiye'ye silah satışı tümüyle durdurulsun
ABD Temsilciler Meclisi’nin, tasarı olarak sunduğu 717 milyar dolarlık savunma bütçesinde Türkiye’ye silah satışının tümüyle durdurulması önerisi de yer aldı.
ASAYİŞ Haberi
ABD Temsilciler Meclisi: Türkiye'ye silah satışı tümüyle durdurulsun

Ahval’de yer alan haberde; iki ülke arasında inişli-çıkışlı seyreden ilişkileri daha da olumsuz etkileyecek habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’li tutuklu Papaz Andrew Craig Brunson’un serbest bırakılması yönündeki çağrıya karşın, Brunson’un tutuklu yargılanmaya devam edilmesi, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını gündeme getirdi.

 Türkiye’ye yönelen yaptırım olasılığının arkasındaki bir nedense, Rusya ile imzalanan S-400 füze savunma sistemi anlaşması. NATO ve ABD, bu konuda yaptıkları açıklamalarda, Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının Birlik’in değerleri ile çatıştığını belirtmiş, geri adım atılmaması durumunda önlemler alınacağı duyurulmuştu.

Türkiye’ye silah ambargosunun da öngörüldüğü savunma bütçesi tasarısında, Rusya ve Çin ile mücadele için atılacak adımlar da yer aldı. ABD Silahlı Hizmet Komitesi gelecek hafta bu konuyu gündemine alacak ve nihai bir karar verecek. Tasarının tam hali henüz ortaya konulmazken, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar kendi tasarı özetlerini Temsilciler Meclisi’ne sundu.

 Gelecek hafta gerçekleşecek NDAA toplantısında, Türkiye’ye silah ambargosunun da dahil olduğu maddeler masaya yatırılacak. Buna göre Çin konusunda Tayvan’ın savunmasının güçlendirilmesine katkı sağlanması ve Huawei ve ZTE gibi ünlü teknoloji şirketlerinin “riskli” teknolojilerini kullanmama kararının yanı sıra Rusya’ya da yeni yaptırımların gündeme geleceği duyuruldu.

 Savunma Bakanlığı’nın ABD-Türkiye ilişkisi hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayarak bunu kongreye sunacağı belirtildi. Bu rapor hazırlanana kadar ABD’nin Türkiye’ye önemli savunma sistemlerinin satışını engelleyebileceğini aktardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Temsilciler, Meclisi:, Türkiye'ye, silah, satışı, tümüyle, durdurulsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı